מחלות נפש בצבא

הפרעה כפייתי טורדנית – OCD

ד' התגייס לשירות צבאי עם פרופיל 97. לאחר הטירונות, הוא שובץ לשרת במטבח. במהלך הטירונות עבר התעללות מצד  רס"ר המטבח והטבחים הנוספים. במשך כשנתיים וחצי של שירות במטבח, ד' ספג מכות, הערות משפילות ואיומים מצד הסובבים לו כאשר כל חטאו היה שהינו בחור רגיש וביישן. ד' נדרש לבצע את העבודות של הטבחים האחרים בזמן שהם המשיכו לישון,  חייל ותיק קילל אותו וזרק עליו אבנים, חייל אחד בעט בו ונתן לו אגרופים ועוד ועוד.

מצבו הנפשי של ד' החל להתדרד. מפקדיו שראו את מצבו, לא עשו דבר כדי לעזור לו. תלונות ההורים למפקדים, נפלו על אוזניים ערלות, וכך עבר ד', יום יום, תחת מסכת התעללויות והשפלות קשות.

בשל מצבו הקשה, החלו לפקוד את ד' מחשבות טורדניות ואובססיביות שלא היתה לו כל שליטה עליהן, הוא החל לבצע פעולות חוזרות ונשנות כדי להרגיע את נפשו, למשל, היה פותח וסוגר את רוכסן המכנס, וסופר את הפעמים שעשה זאת, רוחץ ידיים מספר רב של פעמים וסופר את מספר הפעמים שרחץ את ידיו. מצבו הנפשי הלך והחמיר, מפקדיו העבירו אותו תפקיד ומעבר לכך, לא עשו דבר!!

ד' החל לשוטט בלילות ופעולותיו האובססיביות הלכו והחמירו. גם לאחר שאחד מהמפקדים הבין, שיש מקום להפנות את ד' לטיפול, לדאבונו, ד', קיבל טיפול שאינו תואם והולם את מצבו. וכך חלפה לה עוד כחצי שנה, עד שהשתחרר מהשירות.

עם תום שירותו , פנו ד' והוריו לטיפול רפואי הולם והוא החל לקבל טיפול המתאים לאדם הסובל מהפרעת ה OCD.

ד' ומשפחתו פנו למשרדנו, ואנו הגשנו לד' תביעה להכרה כנכה צה"ל. בעזרת ייעוץ משפטי וטיפול מקצועי ביותר, הוכחנו כי הפרעת ה OCD ממנה סובל ד' הופיעה בעקבות ההתעללות הממושכת שעבר במהלך שירותו הצבאי והטיפול הלקוי שקיבל.

ד' מוכר כיום כנכה צה"ל, מקבל תגמולים זכויות והטבות גדולות שמסייעות לו בחיי היום יום.

סכיזופרניה

ל' התגייסה לשירות משמעותי כמ"כית.

אוכלוסיית הטירונים שעליהם היתה מופקדת הגיע מרקע קשה ביותר. היה עליה להתמודד עם בעיות משמעת ומוטיבציה קשות של הטירונים. ל' ניסתה לבצע את תפקידה על הצד הטוב ביותר אולם היה קושי רב להשתלט על הטירונים שהתפרעו, ברחו והסתובבו בבסיס. בנוסף ל' סבלה מחוסר בשינה בשל עומס רב ומטלות רבות שתפקידה דרש ממנה. כמוכן, לא פעם הגיעו הערות מאיימות מהטירונים בעצמם. ל' החלה להרגיש חוסר מנוחה, דפיקות לב חזקות, היתה באי שקט. מצבה הנפשי הלך והחמיר והיא לאט לאט הפסיקה לתפקד. המפקדים שלה, שראו את מצבה, עמדו מנגד ולא עשו דבר.

מצבה הלך והתדרדר, עד שאושפזה ואובחנה כסובלת מסכיזופרניה.

באשר לתפקידה, הצהירה המפקדת כי אכן התפקיד דורש התמודדות עם מצבי לחץ קשים ביותר ועם טירונים בעייתים מאד.

ל' הגישה תביעה להכרת זכות שנדחתה ע"י קצין התגמולים. ערעור שהגיש משרדנו התקבל ע"י ביהמ"ש שקבע כי אין ספק שהוכח מהבחינה האובייקטיבית הוכחו תנאי שירות של דחק קשים ביותר ואין ספק כי גם מהבחינה הסוביקטיבית ל' היתה נתונה בדחק נפשי חריג ביותר. ביהמ"ש קבע כי הוכח של' שרתה בתנאי דחק חריגים ואלו הם שהביאו להתפרצות מחלתה.

מחלה אפקטיבית בי-פולארית- מאניה דיפרסיה

י' , תלמידה טובה שלמדה במגמה ריאלית בבי"ס יוקרתי וסיימה את בחינות הבגרות בציונים טובים מאד, התגייסה לתפקיד משמעותי כמשק"ית חוויה. במהלך הקורס, הפעלו עליה לחצים כבדים ביותר ע"י מפקדיה, היא טורטרה באופן חריג, הוטלו עליה עומסי עבודה חריגים שמנעו ממנה שעות שינה  ועוד. כל אלו הובילו את י' למצב של דחק נפשי גדול ביותר, שהוביל לדיכאון קשה ולאחריו הופיע גל מאני והיא אושפזה בביה"ח עם אבחנה של מחלת אפקטיבית ביפולארית.

תביעתה של י' להכרה כי מחלתה הנפשית נגרמה מהעומסיים הנפשיים החריגים ומחוסר שינה, נדחתה ע"י קצין התגמולים. אולם, ערעור שמשרדנו הגיש, התקבל ע"י ביהמ"ש וי' הוכרה כנכת צה"ל שאף הצליחה להשתקם באמצעות לימודים שקיבלה ע"ח אגף השיקום.

ניהול תביעות נגד קצין התגמולים בגין מחלות נפש הינן מסובכות ודורשות ידע מקצועי וניסיון רב.

למשרדנו ניסיון והצלחות רבות .

פנו אלינו עוד היום. 

דילוג לתוכן